Ypač mylėti reikia žmones, beprarandančius viltį

Gražina Juodytė, dienraštis „Vakarų ekspresas“, 2019 m. lapkričio 9 d.

„Tai jūsų gerumu ir pasišventimu iš naujo atsistojome ant kojų. Tai jūs savo nuoširdumu padėjote atgauti pusiausvyrą. Tai jūs mus apgaubėte vilties skraiste“, - Klaipėdos apskrities moterų LIONS klubui „Smiltė“ dėkojo dvejų metukų onkologinio ligoniuko mama.

Kiek tokių padėkų būta per klubo 14 metų gyvavimą jau ir jaučio odų pristigtų užrašyti. Mat per tą laiką meno kūrinių aukcionuose suaukota 616 960 eurų, kuriais paremtos 93 šeimos. Pradedant būsto remonto, baigiant kelionių į procedūras ir netgi pramogų kompensavimu. Nes kai kurie vėžiu susirgę ligoniukai nuo pusės ar metukų nėra nieko daugiau matę kaip ligoninių palatas, koridorius ir aparatus, į kuriuos ir tuos vaikučius taip rūpestingai žiūri žmonės baltais chalatais...

Kas tie aukojantieji visai nepažįstamų vaikų, paauglių šeimoms?

Per keturiolika metų „Smiltės“ klubo rengiamuose aukcionuose apsilanko daug pažįstamų žmonių, kurie, jau žinome mintinai, būtinai intensyviai varžydamiesi įsigis vieną ar net kelis žymių ne tik Lietuvoje menininkų darbus. Ir aš kaupiu kolekciją - šiemet bus keturioliktas darbas, už kurį aukosiu, - sakė klubo „Smiltė“ 2019-2020 metų prezidentė, KUL Nervų ligų ir reabilitacijos departamento Reabilitacijos - nervų ligų skyriaus vedėja Jolanta Valavičienė.

Kaip pasirenkate šeimas, kurioms reikia paramos?

Pirmųjų paremti šeimų kandidatūras pateikė hematologė Audronė Stonkienė. Iki šiol su ja bendradarbiaujame. Kai jau turime šeimų adresus, balnojame žirgus jas aplankyti, akivaizdžiai pamatyti, kuo galėtume padėti. Kartais šeimos kilniai atsisako paramos, - gal ji labiau praverstų kitiems? O kartais klubo moterys apsiašaroja, pamačiusios, kad šeimoje slaugomas ne tik onkologinis ligoniukas. Paprastai bedirba tik tėtis. Mama atsidėjusi slaugai, nuolatiniams vizitams pas gydytojus, procedūroms. O jeigu ir to tėčio dėl įvairių priežasčių nėra...

Tuomet ant namų slenksčio pasirodžiusios klubo fėjos - tikras kalėdinis stebuklas?

Prieš beveik penkiolika metų kurdamos aukciono koncepciją taip ir įsivaizdavome - tegul vaikai, paaugliai jų tėveliai patiki Kalėdų stebuklais. Dėl to prieš Kalėdas sukviečiame jau paremtas ir remsiamas šeimas su pasiligojusiais vaikučiais prie kalėdinės eglutės pakūčiavoti, o ir įteikti dovanėles, - sergantiems, jų broliukams ar sesutėms. Dėl procedūrų grafiko ne visi vaikai, paaugliai gali dalyvauti šventėje. Kai kurie ir jėgas praradę... Tad dovanėles išvežiojame po namus ar ligonines.

Klubo moterų dauguma, įskaitant ir Jus pačią, intensyviai dirba įvairiose gyvenimo sferose. Tad natūralus klausimas - ar neišsenkante, ar nepavargstate? Juk jūsų - tik dvidešimt aštuonios.

 TRADICIJA. Lapkričio 15 d. „Mercedes Benz“ salone vyks jau keturioliktasis aukcionas, kuriame suaukotos lėšos bus skirtos šeimoms, auginančioms onkologinėmis ligomis sergančius vaikus. Nuotraukoje akimirka iš 2008-aisiais metais vykusio aukciono. Redakcijos archyvo nuotr.

Nepradėsiu giedoti giesmelės - jėgų suteikia džiaugsmas, kad kažkam padėjai lemiamu gyvenimo momentu. Taip, ir pavargstame, taip, kartais ir išsenkame. Bet kai po kelerių metų sužinai, kad sirgęs paauglys jau bebaigiąs ir mokslus, sėkmingai kabinasi į gyvenimą, pareina tikrasis džiaugsmas vėl ir vėl tęsti, ką pradėjome prieš keturiolika metų.

Bet juk nutinka...

Taip, nutinka, kai ir medikai, ir parama - bejėgiai. Bet vaikutis, kaip tame Arūno Matelio filme „Prieš parskrendant į žemę„, bent pajuto, kas šviesaus ir gražaus gali nutikti už ligoninių sienų...

Jūsų klubo rengiamuose aukcionuose labai dažnai tarp aukojančiųjų - medikai.

Nes jie labiausiai žino ir ką reiškia slaugyti onkologine liga sergantį vaiką, ir kokias kančias turi patirti mažamečiai. Dažnai jie net nežino, kad bendraamžiai gyvena visai kitaip. Kai kurie medikai, aukcione įsigiję meno kūrinį, neparsineša namo - kabina ant tų pačių ligoniukų palatų sienų. Ypač mylėti reikia žmones, beprarandančius viltį.

Kurių Lietuvos žymių menininkų darbus išvysime šiemet lapkričio 15-ąją vyksiančiame aukcione?

Paprastai į aukcionus besirenkantys žmonės jau būna išsistudijavę „Smiltės“ klubo tinklalapyje aukcionui pateiktų darbų galeriją. Ir tvirtai žino, dėl kurio meno kūrinio varžysis. Labai nuoširdžiai dėkoju menininkams, aukojantiems savo kūrybą. Ne tik šių metų aukcionui. Klubo visos sesės lenkiame galvas. Tarp aukojančių menininkų nemažai tų, kurie mumis patikėjo nuo pirmojo aukciono ir kasmet pateikia kartais net ir kelis darbus.

 

https://www.ve.lt/naujienos/visuomene/zmones/ypac-myleti-reikia-zmones-beprarandancius-vilti-1748134/?fbclid=IwAR2wlwpUNGi-EbJpwI5kG__yTymvEFEx934jzt2aB0-ORczxnEafRFd5MdA