LK „Smiltės“ projektas „BALTIJA“. Klaipėdos miesto “Baltijos” gimnazijos pritaikymas neįgaliems gimnazistams

Mūsų šalyje yra apie trisdešimt tūkstančių šeimų, auginančių neįgalų vaiką. Daug kalbama apie pagalbą joms, neįgaliųjų integraciją į visuomenę. Deja, šūkiais deklaruojami pažadai dažniausiai būna vėjo nupučiami... Kai pradėjome savo klubo veiklą, mus pasiekė ypatingai daug informacijos apie visokias negandas, spragas ir mūsų visuomenės ydas. Taip, dar gyva atmintis, kai asmuo su negalia Lietuvoje buvo atmetamas, paliekamas ar apleidžiamas tėvų, išjuokiamas, išnaudojamas, nepriimamas į „normaliųjų“ bendruomenę, nevertinamas, izoliuojamas, pamirštamas... Šiuo metu neįgalieji jau įgyja teisę tapti pilnaverčiais piliečiais, tačiau atsirado kita grėsmė – dauguma neįgaliųjų kolegų ar šeimos narių, nepaisydami lygiateisiškumo principo, dažnai ima jiems pataikauti, perdėtai siūlyti pagalbą. Patys neįgalieji tuomet jaučiasi nejaukiai – jie nelaukia gailesčio, o prašo tik pagarbos ir pripažinimo. Kartais pamirštame, kad gyvenimo kokybė – ne tik puiki fizinė savijauta, gebėjimas vaikščioti, matyti, girdėti ar komfortiškai gyventi. Gyvenimo kokybė – tai vidinė būsena, bylojanti apie jauno žmogaus gebėjimą jausti pilnatvę ir gyventi visavertį gyvenimą.

Kelerius metus klubo sesės puoselėjo planus parengti specialiosios Rusnės internatinės mokyklos sporto salės renovacijos projektą. Į pagalbą buvo pasitelkta Vokiečių LIONS bei Europos šiaurės šalių LIONS klubų organizacija. Pasitarę šiaurės šalių liūtai nusprendė padėti Rusnės mokyklai. Tačiau dėl neaiškių ir nenumatytų Lietuvos vyriausybės planų mūsų projektas turėjo būti pakeistas ir projektinė paramos suma 115000 EUR buvo sustabdyta. Projekto koordinatorė, klubo 2009/10m. prezidentė Virginija Lazauskienė, nenuleido rankų ir įtikino vokiečių liūtus, kad klaipėdietės sesės atras tinkamą objektą paramai. Ne vieną kartą tuo tikslu rinkosi klubo valdyba, sesės konsultavosi su įvairiais specialistais, miesto savivaldybės tarnautojais. Buvo nuspręsta, kad padėti reikia Klaipėdos „Baltijos“ gimnazijai, kurioje galės mokytis 20 fizinę negalią turinčių moksleivių. Tai pirma Lietuvoje gimnazija, pritaikyta neįgaliems gimnazistams. Galinčių gerai mokytis, bet judančių tik vežimėlio pagalba moksleivių integracija - tikėjimas kiekvieno žmogaus prigimtine teise visapusiškai dalyvauti visuomenės gyvenime. Labai gražūs, prasmingi apibrėžimai, labai gera idėja, bet...

„Smiltės“ sesės priėmė iššūkį.

2010 metais šioje mokykloje buvo suplanuota įrengti 3 aukštų liftą, keltuvą, du pandusus, du tambūrus, suremontuoti pirmo aukšto centrinį koridorių(pakeisti grindų dangą, perdažyti sienas), atlikti III korpuso pirmo aukšto remontą(sienos, lubos), dalinį I korpuso pirmo aukšto remontą, įrengti korekcijos salę, du naujus sanitarinius mazgus, suremontuoti vidinio kiemelio vandens nutekėjimo sistemą, įstatyti ketverias duris, patogų įėjimą pro centrines gimnazijos duris.

Projekto „Baltijos“ gimnaziją pritaikyti neįgaliems gimnazistams koordinatorės Virginijos Lazauskienės pastangų dėka vokiečių ir Šiaurės šalių LIONS klubai projektui skyrė 336648Lt, sesės Violetos Staskonienės, sesės Nijolės Taraškevičienės dėka Klaipėdos miesto savivaldybė skyrė – 183000Lt, klubas „Smiltė“ – 12000Lt.

2011metų rugsėjį „Baltijos“ gimnazija atvėrė duris neįgaliems gimnazistams jiems pritaikytoje mokymo įstaigoje su tinkamu privažiavimu, liftu, WC, dušu, korekcijos sale ir kitais patogumais.

Ta proga mokyklą aplankė paramą suteikę vokiečių liūtai, „Smiltės“ sesės. Mokyklos pedagogams sėkmės palinkėjo vieno JAV mokslininko žodžiais: „Visi gimstame su vienu doleriu ir keturiomis kišenėmis: fizinės, kognityvinės, socialinės ir emocinės raidos. Nėra taip, kad kiekvienoje kišenėje būtų po 25 centus – kažkur jų daugiau, kažkur mažiau. Pedagogo užduotis – pastebėti, kurioje kišenėje vaikas turi daugiausia centų. Ant tos kišenės ir turime lipdyti sparnus.“ Mes padarėme, ką mes galėjome, dabar augint sparnus vaikams patikime jums, mokytojai. Mes tikime, kad šitoje gimnazijoje nekils klausimų, kaip bendrauti su žmogumi, kai esi ne viename akių lygyje, nes jis sėdi vežimėlyje ...

PDG 131, D131 GMT

Melvin Jones fellow

Klubo 2014/2015 m. prezidentė

Aida - Raimonda Pečeliūnienė

  • 100_4820
  • 2- baltija
  • Litauen Sept. '11 070
  • Litauen Sept. '11 085

{jcomments on}