Klaipėdos šaunuolės

{jcomments off}

Gražina Juodytė, dienraštis "Vakarų Ekspresas", 2009 m. sausio 30 d.

Klaipėdos savivaldybės akcijos "Aš - pilietis" vienu iš laureatų šiemet pripažintas ne vienas asmuo, o visas jų būrys - "Lions" Klaipėdos apskrities moterų klubas "Smiltė". Šįsyk - jo pilietiškumo istorija.

Klubas "Smiltė" burtis pradėjo maždaug prieš ketverius metus. Veiklios moterys manė, kad visai būtų neblogai ištrūkti iš savo kasdienio rato ir tiesiog pabūti, pabendrauti savo malonumui. Tačiau jau susibūrusios labai greitai pajuto, kad tiems bendravimams trūksta prasmės, turinio. Artėjant Kalėdoms, jos pradėjo svarstyti, jog galėtų nuveikti ką nors labai gero kitiems žmonėms.

Apsispręsti dėl gerų darbų padėjo Loreta Beržanskienė: "O jeigu mes surengtume meno darbų aukcioną ir surinktas lėšas Kalėdų proga įteiktume tiems, kuriems jų labai reikia?" Tai ir buvo idėja, kuriai visos pritarė. Netrukus apsisprendė ir kam juos skirti - sunkiai besiverčiančioms šeimoms, auginančioms onkologinėmis ligomis sergančius vaikus.

Rasti tokių šeimų didelio vargo nebuvo. Tačiau moterys vien pavardėmis ant popieriaus nesitenkino. Jos pradėjo lankytis tose šeimose ir žvalgytis, kam tos paramos reikėtų labiausiai. Dieve šventasis, tik auginantieji onkologinėmis ligomis sergančius vaikus žino, kur jų pinigėlius tarsi vėjas išžarsto. Dažniausiai šeimoje telieka vienas dirbantis. Nes kitas nuolat būna šalia ligonėlio, o išlaidų - ir į Vilnių, Kauną nuvažiuoti, parvažiuoti, ir ne visi vaistai kompensuojami...

Rengdamos pirmąjį meno darbų aukcioną 2006 metais, "Smiltės" moterys buvo atsirinkusios penkias šeimas. Jos patyrė didelį šoką, kai vienoje šeimoje vaikutis taip ir nesulaukė gerųjų tetų su dovanomis...

Vis dėlto buvo sukurta tradicija prieš Kalėdas sergančių vaikų tėvams įteikti pinigėlių, o sergantiems vaikučiams, jų broliukams ir sesutėms - dovanėles. Jei vaikutis tuo metu jaučiasi bent kiek geriau, mamos su jais atvyksta į gerumo dalybas. Na, o jei vaikutis ligoninėje ar namuose nuo infekcijų saugomas, "Smiltės" klubo moterys važiuoja pas juos prieš Kalėdas džiuginti. Ir džiugesiai dažniausiai ašaromis būna nuplaunami. Tėčiai paprastai būna apstulbę, o mamos nori ant kelių klauptis ir "Smiltės" moterims rankas bučiuoti. Už tokią svarią finansinę paramą, tarsi iš dangaus nukritusią.

Tačiau, kaip visi puikiai žinome, mana iš dangaus nesninga. Surengti patį aukcioną irgi nemažai darbo ir pastangų reikia. "Klaipėdos galerijos" vadovė Violeta Jusionienė tariasi su menininkais, kad šie savo darbus paaukotų. Ir nuoširdžiai džiūgauja, kai tokiam gestui prikalbina garsiausius Klaipėdos, o ir visos Lietuvos tapytojus, grafikus, keramikus ir netgi skulptorius.

Klubui vadovavusios prezidentės Birutė Jokužienė, Jolita Cirtautienė, dabar vadovaujanti Vida Ročienė su klubo narėmis ir pagalbininkėmis velka didžiulį krūvį sukviesti Klaipėdos meno gerbėjus tų darbų įsigyti. Pirmasis aukcionas pavyko - buvo surinkta apie 80 tūkst. litų. Antrasis aukcionas viršijo visus lūkesčius - surinkta apie 130 tūkst. Tiesa, trečiasis "smuktelėjo" iki pirmojo lygio (krizė...). Bet 20-30 tūkst. litų, įteiktų onkologinėmis ligomis sergančiųjų vaikų tėvams, sutikite - svari parama. Ir nors keliems žmonėms prieš Kalėdas ateina palengvėjimo metas: "O gal..." Kad ir kaulų čiulpų operacijai šioks toks pagrindas...