Kalėdos skatina ieškoti gėrio

{jcomments off}

Virginija Spurytė, dienraštis "Klaipėda", 2007 m. gruodžio 1 d.

Šiandien sužibsiančios pagrindinės miesto šventinės eglės lemputės Klaipėdą paskelbs stebuklų miestu. Stebuklą visiems, kurie jo laukia, gali padovanoti kiekvienas mūsų.

Aukojo tūkstančius litų

Šiųmetiniai šventiniai renginiai išsiskirs tuo, kad visi miestiečiai bus kviečiami daryti stebuklus.

Tačiau daugelį prieš Kalėdas gerumas užplūsta ne todėl, kad jie norėtų prizų ar šlovės. Ketvirtadienio vakarą Klaipėdos apskrities moterų „Lions“ klubas „Smiltė“ per 200 klaipėdiečių pakvietė į labdaros vakarą „Sušildykime mažąsias širdeles“.

Moterų tikslas buvo kilnus – surinkti kuo daugiau pinigų keturiems sunkia onkologine liga sergantiems vaikams.

Labdaros vakaro metu meno kūrinių aukcione pristatyti visi 34 darbai buvo parduoti. Klaipėdiečiai dėl meno kūrinių varžėsi negailėdami pinigų, nes suprato, kad jie atiteks likimo nuskriaustiems vaikams. Todėl už kai kuriuos paveikslus buvo nepagailėta ir 10 tūkst., ir 13 tūkst. litų.

Klaipėdos apskrities moterų „Lions“ klubo prezidentė Jolita Sirtautienė džiaugėsi aukcione surinktais daugiau nei 131 tūkst. litų. Aukų dėžutėje labdaros vakaro organizatorės rado dar pusantro tūkstančio litų.

Padės šeimoms

Pinigai atiteks keturmetės Justinos, devynmečio Viktoro, trylikamečio Viliaus ir penkiolikmečio Irmanto šeimoms.

Visi šie vaikai serga sunkia onkologine liga. Anot J.Sirtautienės, dviejų iš jų net nepavyko aplankyti, nes vaikai gydomi Vilniuje.

„Sergančius vaikus auginančios šeimos gyvena labai vargingai. Todėl džiaugiamės, kad galėsime joms nors šiek tiek padėti. Juk net mamos kelionė į Vilnių pas sunkiai sergantį vaiką, kad galėtų jį slaugyti, kainuoja nepigiai“, – kilnaus aukciono tikslus įvardijo J.Sirtautienė.

Klubas „Smiltė“ labdaros vakarą organizavo ir pernai prieš Kalėdas. Tuomet iniciatyvioms moterims pavyko surinki per 83 tūkst. litų. Pinigai taip pat buvo skirti keturioms vėžiu sergančius vaikus auginančioms šeimoms.

„Prieš šventes žmonės yra nusiteikę gerumui“, – vaikams teikiama parama džiaugėsi J.Sirtautienė.

Ligoniukams – pompos

Pasidalinti gerumu prieš Kalėdas kviečia ir mokykla „Universa Via“. Jos bendruomenė prisijungė prie televizijos žvaigždės Editos Mildažytės paskelbtos akcijos, kurios tikslas – padėti cukriniu diabetu sergantiems vaikams. Ligoniukams norima nupirkti insulino pompų, kad jiems tektų kentėti kuo mažiau dūrių.

„Universa Via“ direktorė Regina Kontautienė pasakojo, kad gruodžio 11 dieną mokyklos auklėtiniai Koncertų salėje surengs įspūdingą koncertą. Į jį kviečiami moksleivių tėvai, jų pažįstami, visi klaipėdiečiai.

Tačiau į jį bus galima patekti tik su kvietimais, kurių galima įsigyti mokykloje.

„Mes sumanėme tokią paramos formą. Kvietimai kainuoja nuo 25 iki 100 litų. Visus surinktus pinigus pervesime į sąskaitą, skirtą diabetu sergantiems vaikams. Norime parduoti ne moksleivių koncertą, o paskatinti žmones padėti sergantiems vaikams“, – sakė R.Kontautienė.

Ji vylėsi, kad į koncertą susirinks kuo daugiau žmonių ir taip pavyks padėti kuo daugiau vaikų.

„Laikotarpis prieš Kalėdas yra tas laikas, kai norisi daryti gera“, – teigė mokyklos direktorė.

Stebuklas – šeima

Stebuklo laukia ir apie 200 Klaipėdos vaikų ir kūdikių globos namuose augančių mažųjų piliečių.

Vaiko teisių apsaugos tarnyba jau trečius metus tęsia projektą „Išpildyk mano svajonę“.

„Didžiausia vaikų svajonė – augti šeimoje, – neabejojo tarnybos vedėja Gražina Aurylienė. – Šią akciją prieš Kalėdas skelbiame todėl, kad galbūt tikrai įvyks nemažai stebuklų, kurių vaikai taip laukia. Galbūt jie turės mamą ir tėtį“. G.Aurylienė džiaugėsi, kad šiemet šešiolika šeimų įsivaikino mažylį iš vaikų globos namų. Dar keturios šeimos šiuo metu tvarkosi įvaikinimo dokumentus.

Septyniolika šeimų šiemet nusprendė globoti vaikų globos namų auklėtinius.

„Vaikai globos namuose negali skųstis, kad jiems trūksta valgio, žaislų, pramogų ar gražių drabužių. Tačiau jiems stinga šilumos. Padėti reikia ir vargingai gyvenančių šeimų atžaloms. Nors jie turi šeimą, tačiau ši negali jų pradžiuginti saldainiais ar gražesniais drabužėliais“, – sakė G.Aurylienė.

Svajoja apie liftą

Šiemet prieš Kalėdas nebus pamiršti ir vieniši žmonės. Uostamiesčio meras Rimantas Taraškevičius jau kitą savaitę paskelbs dešimtus metus vyksiančią akciją „Pasidalinkime kalėdiniu džiaugsmu“.

Jos metu miesto vadovas ne tik pats lankys daugiavaikes šeimas, socialinės rizikos šeimose gyvenančius vaikus, neįgaliuosius, vienišus senolius, bet ir kvies verslininkus ir kiekvieną klaipėdietį prieš šventes pasidalinti gerumu su tais žmonėms, kuriems trūksta dėmesio.

Kalėdinio stebuklo, būtino gyvenimo kokybei, kone labiausiai laukia nevyriausybinės organizacijos „Caritas“ senelių globos namai.

33 juose gyvenančių senolių svajonė – liftas, kuriuo sunkiai vaikštantys žmonės galėtų nusileisti į pirmąjį aukštą ir išeiti į lauką pakvėpuoti grynu oru.

„Baisu pripažinti, tačiau dabar seneliai įkalinti antrajame pastato aukšte. Įrengti liftą reikia pusės milijono. 160 tūkst. litų skyrė savivaldybė. Regis, trūksta tiek nedaug, tačiau mums tai milžiniška suma. Kreipėmės į įvairias Klaipėdos įmones, tačiau atsakymo nesulaukėme. Jei neįsirengsime lifto, Senelių globos namus gali tekti uždaryti, nes jie nebeatitiks reikalavimų“, – apgailestavo Senelių globos namų vedėja Rasa Senkienė.

Tačiau ji pripažino, kad širdyje kirba viltis, jog šios šventės tikrai bus stebuklingos ir galbūt senelių svajonė taps realybe.

„Jei kiekvienas klaipėdietis paaukotų nors po litą, mums tai būtų didelė parama. Seneliai už kiekvieną melstųsi. Nesu prieš vaikus, kurie sulaukia daug paramos, tačiau seni žmonės taip pat nusipelnė gerumo“, – skaudžią žaizdą atvėrė R.Senkienė.

Kol kas seneliai džiaugiasi tuo, kad juos prieš Kalėdas aplanko darželinukai, kurie dainomis ir šokiais praskaidrina nuotaiką.

Labdara – ne prievolė

Psichologas Gediminas Navaitis įsitikinęs, kad gruodis – tai laikas daryti gerus darbus.

„Viskam yra savas laikas. Gruodis – adventas, kurio metu turime su visais susitaikyti, pradžiuginti artimą. Jei negali padėti, tuomet reikia bent jau stengtis neįskaudinti, nesusipykti su tais, su kuriais stumdomės eilėje prie kalėdinių dovanų“, – sakė psichologas.

Tačiau jis pabrėžė, kad prieš Kalėdas prasiveržęs gerumas praėjus šventėms neturėtų išblėsti. Stebuklus reikia daryti visus metus iki kitų Kalėdų.

„Svarbu ir tai, kad labdarą teikiantys žmonės neturėtų išankstinės nuostatos, jog paramos gavėjai iškart turi būti laimingi ir dėkingi. Dalintis gerumu reikia iš širdies. Tik tuomet labdaros sulaukę žmonės neįsižeis, o galbūt gautomis gėrybėmis pasidalins su tais, kuriems dar labiau reikia paramos. Tokia yra pagrindinė labdaros idėja. Ji turi išprovokuoti gėrį“, - tikino G.Navaitis.

Pernai Lietuvos ir užsienio įmonės bei žmonės suteikė labdaros ir paramos už daugiau nei 348 mln. litų.